Aktuální výše úrokových sazeb

Výše úrokových sazeb se stále mění, a proto se vyplatí si jednou za čas připomenout, jak vysoké sazby aktuálně jsou. Nutně podotknout, že úrokové sazby jsou stále na svém poklesu, proto pokud si chcete sjednat půjčku, máte ideální příležitost tak učinit teď hned. Na druhou stranu při sjednání půjčky určitě doporučujeme posuzovat nejen aktuální úrok, ale také RPSN (roční procentuální sazbu nákladu), která zahrnuje i další poplatky s půjčkou související.

Úroky u hypotečních úvěrů

Aktuálně jsou snad nejvíce diskutovaným tématem právě úrokové sazby u hypotečních úvěrů, které stále klesají. Aktuálně se v nabídce mnoha hypotečních bank dostávají již po 2 %, zatímco před pár lety nebylo výjimečné si sjednat hypotéku s úrokem dvojnásobným a i ta se v té době považovala za výhodnou.

Protože úrokové sazby jsou dnes velmi nízko a další výrazný propad se už neočekává (není, kam by úroky klesaly), nastává teď ideální doba pro sjednání hypotečního úvěru. Úvěr si ideálně i na 5 až 10 let zafixujete, pokud víte, že v něm v dohledné době nebudete chtít nic měnit nebo provádět mimořádné splátky.

Úroky u spotřebitelských úvěrů

Zajímavý vývoj úrokových sazeb můžete sledovat také u neúčelových spotřebitelských úvěrů, jejichž sazby se aktuálně pohybují již od 5,9 %. Zde však velmi záleží na tom, kolik si půjčíte a na jak dlouho i na tom, jak svou půjčku splácíte. Mnoho společností nabízí výhodnější sazby těm, kteří splácejí pravidelně. Na konci jim pak může dát zajímavý finanční bonus a tím snížit celkovou výši úroku. Na mnoho klientů je to spíše takový chyták. Protože když na nějakou splátku zapomenete, o veškerý bonus vlastně přijdete.

Úroky u kontokorentů a kreditních karet

Zajímavé úročení dnes banky nabízejí u svých kontokorentních úroků i u kreditních karet. Běžné úrokové sazby se pohybují kolem 19 % a zvýhodněné kolem 12 % – záleží, na jaké podmínky dosáhnete. Kreditní karty mají úročení obvykle o něco vyšší. Zde už však leckdy záleží na účelu čerpání peněz.

Úroky u mikropůjček

Mikroúvěry jsou poslední oblastí, která by vás mohla zajímat. Zde se však samotné úroky většinou neporovnávají, ale řeší se celková výše nákladů s úvěrem spojených. Úrokové sazby jsou zde poměrně vysoké, počítá se ale s rychlým splacením do 30 dnů, což celkový poplatek za úvěr výrazně snižuje.