Co vše zahrnuje pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet je oblíbený finanční produkt, který si můžete sjednat ke spotřebitelskému či hypotečnímu úvěru. Jestliže máte obavy, že by se vám během splácení mohlo něco vážného přihodit, je určitě lepší si toto pojištění vyřídit.

Dejte si však pozor, ať zbytečně nepřeplácíte. Pojistky nejčastěji nabízejí přímo banky či soukromé společnosti k poskytovaným úvěrům. Za sjednání pojištění obdržíte i výhodnější úrokovou sazbu. Co vše může být jeho součástí?

Pojištění pro případ smrti

Toto je základní pojištění, které si můžete sjednat. Označuje se také jako rizikové životní pojištění a jako produkt se dá sjednat i samostatně. Jestliže ho sjednáváte ke spotřebitelskému úvěru, bude vám jedno, kde si ho vyřídíte, takže můžete vybrat to výhodnější. Pokud je ale k hypotečnímu úvěru, je lepší vybrat pojištění od hypoteční banky, protože je nastavené na vyšší pojistnou částku. Běžné životní pojištění rozhodně neuzavřete na několik milionů korun. To od banky vám ale pokryje celou dlužnou částku. Navíc jak budete úvěr splácet, bude se vám pojištění snižovat.

Invalidita a dlouhodobá pracovní neschopnost

Invalidita, trvalé následky či dlouhodobá pracovní neschopnost jsou další oblastí, kterou se vyplatí si pojistit. Toto pojištění je většinou přímo součástí úvěrové smlouvy a k tomu, abyste pojistku uzavřeli, stačí vyplnit zdravotní dotazník. Ne každý samozřejmě může být pojištěn. Pokud se pojistíte navzdory tomu, že vás trápí nějaké problémy uvedené v dotazníku, můžete se v případě pojistného plnění dostat do křížku s pojišťovnou (například pokud zjistí, že jste uvedli nepravdivé informace, nemusí vám vůbec nic vyplatit).

Ztráta zaměstnání

Kromě dlouhodobé pracovní neschopnosti se lidé obávají ještě poklesu příjmů v případě výpovědi ze zaměstnání. Jestliže máte úvěr sjednaný na více let (třeba i na několik desítek), může se stát, že dostanete výpověď nebo sami pracovní poměr ukončíte a zůstanete pár měsíců bez velkých příjmů. Je určitě vhodné mít uzavřené pojištění, s nímž se nemusíte obávat, že by vám výpověď splácení půjčky ohrozila.

Některé společnosti sice nenabízejí pojištění, je ale možné si u nich vyřídit odklad splátek. U něj je výhodné, že neplatíte nic každý měsíc navíc. Odklad splátek se platí jednorázově. Konečné rozhodnutí je už jen na vašem uvážení, případně si v této oblasti můžete nechat poradit od některého finančního specialisty.