Jakou zástavu využít k zajištění nemovitosti

Plánujete si sjednat hypoteční úvěr, ale nevíte, jaký majetek můžete použít jako zástavu? Výhodné je, že zastavovaná nemovitost nutně nemusí být ve vašem osobním vlastnictví, ale třeba i ve vlastnictví třetí osoby, která vám ji k ručení pouze poskytne.

Na nemovitost se váže tzv. zástavní právo, jehož účelem je, aby v případě potřeby získal věřitel zpět svou pohledávku. Ten je pak oprávněn domáhat se prodeje zastavené nemovitosti a pohledávku uspokojit výtěžkem z jejího prodeje.

Co se dá použít jako zástava u hypotečního úvěru

K hypotečnímu úvěru se vám nejvíce bude hodit kupovaná, stavěná nebo rozestavěná nemovitost, na kterou si úvěr berete. Abyste však dosáhli na co nejvýhodnější podmínky, je možné využít i jinou nemovitost ve svém vlastnictví nebo ve vlastnictví vašich blízkých. Díky této nemovitosti získáte například výhodnější úrok a banka vám i půjčí více peněz.

Nemovitost se k zástavě nemusí používat po celou dobu úvěru. Pokud již nebude zástava nutná a vy se stanete jediným vlastníkem nemovitosti, můžete samozřejmě nemovitost vyvázat. I když využíváte více zástav, můžete je vyvazovat postupně a uvolňovat tak jejich prostředky.

Pozemky i stavby

Zajištění hypotečního úvěru je stále poměrně složitou záležitostí. Před sjednáním smlouvy se určitě podívejte do podmínek konkrétního poskytovatele, protože přijímané záruky se mohou u jednotlivých bank a společností lišit.

Většinou můžete použít stavební pozemek nebo pozemek typu orná půda, který je určený k výstavbě. Nemovitost sice musíte zastavit celou, ale může být i rozestavěná, pokud se na ní aktuálně pracuje. Samozřejmostí je pak použití rodinných domů, bytů či rekreačních objektů. Hypotéku se zajištěním vaší nemovitostí máte možnost sjednat téměř všude, pokud splníte další podmínky ze strany vašeho budoucího věřitele. Hypotéky se poskytují třeba i na družstevní byty. Nic tedy není nemožné.